Aydın Kuşadası Devlet Hastanesi

Aydın Sağlık Müdürlüğü
Aydın Kuşadası Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

8 Mayıs Dünya Talemi Günü

Güncelleme Tarihi: 08/05/2018

Talasemi Nedir?
Kalıtsal bir kan hastalığıdır. Hemoglobin yapımında, genetik bir bozukluk vardır. Hastalık, bütün dünyada görülmekle birlikte, özellikle Akdeniz kıyılarında yaşayanlarda rastlanmaktadır. Ülkemizde yaklaşık 1.300.000 talasemi taşıyıcısı ve 4000 civarında da hasta vardır. Türkiye’de talasemi taşıyıcı sıklığı %2.12dir. Şiddetine göre tipleri vardır: 
1- Talasemi Major (Hasta Tip): Akdeniz anemisi olarak da bilinir. 3–4 aylıkken başlayan, sürekli kan nakli gerektiren çok ciddi bir kan hastalığıdır. Bu çocuklar kendileri için gerekli hemoglobini yeterli miktarda yapamazlar. Halsizlik, solgunluk iştahsızlık, huzursuzluk, karaciğer-dalak büyümesi sonucu karın şişliği, sık sık ateşlenme iskelet sisteminde değişiklik, yüz ve kafa kemiklerinden başlayarak kemiklerde değişiklik ve tipik bir yüz görünümü ortaya çıkar. Bu hastalar hayatları boyunca düzenli tedavi görmek zorundadırlar. Uygulanan tedaviler zor ve pahalıdır.
2- Talasemi İntermedia (Hafif Hastalık Tipi): Genellikle bir yaşından sonra tanı konulur. Taşıyıcılar gibi tamamen sağlıklı olmayan, kan gereksinimleri daha az olan hastalığın hafif tipidir.
3- Talasemi Minör (Taşıyıcı Tip): Bu bireyler tamamen sağlıklıdırlar. Eğer her iki ebeveyn Talasemi taşıyıcı ise her gebelikte %25 olasılıkla normal, %50 olasılıkla Talasemi taşıyıcısı, %25 olasılıkla Talasemi majör çocuk doğabilir. Eğer ebeveynlerden biri Talasemi taşıyıcısı ise doğacak her çocuk %50 ihtimalle taşıyıcı olabilir. Bu nedenle anne ve babaların çocuk sahibi olmadan önce Talasemi taşıyıcısı olup olmadıklarını bilmeleri önemlidir.
Hamile kalmadan önce çiftlerimizin bir sağlık kuruluşuna özellikle (talasemi merkezleri) başvurarak tıbbi danışmanlık hizmeti alabilirler. Günümüzde hamilelik döneminde de amniyo sentez yöntemiyle doğacak çocuğun talasemi hastası olup olmadığı anlaşılabilmektedir.